Žaliųjų šparagų auginimas pakeltoje lysvėje – šparagų lysvės kūrimas sode
Šparagai (Asparagus) yra daugiametis krūmas. Žaliųjų šparagų šakniastiebiai turi būti bent 20 cm žemiau dirvos paviršiaus, kad augalas nenukentėtų nuo šalnų.
Žaliesiems šparagams nereikia plėvelės, juos auginti daug lengviau ir mažiau darbo reikalaujantis augalas nei baltuosius šparagus.
Po derliaus nuėmimo šparagai užauga iki 2 metrų aukščio. Šparaginiai ūgliai su spyglius primenančiais lapais yra dekoratyvus daržo elementas.
Dabar savo darže pasodinome pakeltą lysvę žaliesiems šparagams ir tikimės sulaukti gero derliaus ateinančiais metais.
Čia pateikiama pagrindinė informacija apie šparagų auginimą.
Grindys:
Ypač tinkamos humusingos dirvos, nors smėlingos ir priemolio dirvos taip pat gali duoti gerą derlių. Mažiau tinkami šalti ir drėgni dirvožemiai, kurie linkę užmirkti.
Atkreipkite dėmesį į dirvožemio pH vertę, labai rūgštūs dirvožemiai yra netinkami. Šparagams reikia, kad pH vertė būtų ne mažesnė kaip 5,5. Šparagai tikrai gerai jaučiasi, kai pH vertė yra 6 ir daugiau. Jei pH vertė per maža, dirvą reikėtų kalkinti.
Vietos pasirinkimas:
Šparagai mėgsta saulę. Todėl šparagams auginti reikėtų parinkti saulėtą vietą. Šparagų nereikėtų sodinti vietose, kurios ilgą laiką buvo šešėlyje, nes čia galima tikėtis gerokai mažesnio derliaus. Bendra taisyklė: jei visą rytą arba visą popietę plotas yra šešėlyje, jis netinkamas auginti.
Šparagų sodinimo tankis:
Iš 30 Steiniva veislės šparagų augalų išauginama maždaug 5 metrų ilgio šparagų eilė. Jei eilės yra kelios, tarpai tarp eilių turėtų būti ne mažesni kaip 1,6 metro. Šparagų augalų šaknys turėtų būti išsidėsčiusios kaip vėduoklė.
Šparagų lysvės gyvavimo trukmė
Gerai prižiūrint šparagų lysvę, ji gali duoti gerą derlių iki 15 metų. Po to šparagų lysvė ketverius metus turėtų būti apleista arba naudojama salotoms auginti. Seni šparagų augalai turi būti iškasti.
Tręškite šparagų lysvę:
Prieš sodinant šparagus, reikia iškasti gerą kompostinę dirvą ir į 5 metrų ilgio šparagų eilutę įberti apie 350 g visaverčių organinių trąšų.
Vėliau tręšiama birželį, rugpjūtį ir vėl balandį – maždaug 350 g visaverčių organinių trąšų 5 metrų ilgio šparagų eilutei.
Šparagų augalų sodinimo laikas:
Jauni šparagų augalai sodinami nuo balandžio iki gegužės vidurio.
Šparagų derlius:
Tradiciškai šparagai skinami iki Joninių, t. y. birželio 24 d. Vėliau šparagai turi laisvai augti ir kaupti jėgas kitiems metams. Reikėtų pažymėti, kad visą derlių leidžiama nuimti tik po trejų metų.
Pirmaisiais metais šparagų derlius nesurenkamas.
Antraisiais metais galima nuskinti 1-2 šparagų spyglius nuo vieno augalo.
Trečiaisiais metais šparagus galima skinti penkias savaites.
Ketvirtaisiais metais derlių galima nuimti iki Joninių.
Šparagų derlius:
Iš 30 augalų per savaitę galima surinkti apie 1,5 kg šparagų derliaus fazėje.
Įsigykite šparagų augalų:
Steiniva veislės šparagus įsigijome iš Spargelhof Elsholz internetinės parduotuvės. Pristatymas buvo greitas, o augalai – puikios kokybės. Šparagų augalai pristatomi nuo kovo vidurio iki gegužės vidurio. Likusiu laikotarpiu priimami išankstiniai užsakymai.
Pašalinkite žiemines piktžoles:
Rudenį, kai antžeminės augalo dalys nudžiūsta, žolę reikia nupjauti šiek tiek žemiau paviršiaus. Tradiciškai žolė sudeginama. Tai daroma dėl svarbios priežasties, nes mirusiuose šparagų lapuose peržiemoja šparaginis vabalas – pagrindinis šparagų auginimo kenkėjas.
Šparagų augalų sėklos:
Šparagų sėklos yra nuodingos.
Sukurkite pakeltą lysvę žaliesiems šparagams auginti:
Pirmiausia reikia pažymėti tinkamą vietą. Nusprendėme, kad tai bus lysvė su 30 augalų, t. y. 5 x 1,2 metro.
Tuomet velėną reikia nupjauti ir apversti. Tinkamų profesionalių „Werkzeugschmiede Krumpholz” sodo įrankių galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje. Užberkite komposto ir organinių trąšų. Jei dirva rūgšti, įberkite šiek tiek kalkių.
Sumontuokite pakeltą lysvę ir pasodinkite šparagų augalus:
Tada sumontuokite pakeltą lysvę. Mes pasirinkome pakeltą lovą, pagamintą iš cumaru lentų ir cumarukanth medienos kampų tvirtinimui. Mediena turi FSC sertifikatą ir yra gauta iš tvaraus miškų ūkio Kolumbijoje.
Ilgajai pakeltai lovos pusei naudojome 2,74 m ir 2,43 m ilgio lentas. Jungtims panaudojome trumpas tropinės medienos atkarpas. Svarbu visada iš anksto išgręžti ir, pageidautina, įgilinti. Mediena yra tokia kieta, kad priešingu atveju dėl varžtų lentos ir kvadratiniai tašai įtrūktų.
Ant pakeltos lysvės pagrindo reikėtų įrengti apsaugą nuo vurkų, pagamintą iš cinkuotos stačiakampės vielos. Jos galite įsigyti beveik bet kurioje statybinių prekių arba „Raiffeisen” parduotuvėje. Tada užpilkite vazoninio komposto ir ant jo pasodinkite šparagų augalus.
Dabar užpilkite pakeltą lysvę humusu arba palankiu dirvožemiu taip, kad visi augalai būtų gerai uždengti. Dirvožemį pilkite iki rudens, kol pakelta lysvė bus visiškai užpildyta.
Šparagų lysvės vystymasis per sezonus
Šparagų lysvė praėjus savaitei po to, kai buvo pasodinti šparagai.
Jau po savaitės šparagų augalai peraugo 10 cm humuso sluoksnį. Jauni augalai yra sveiki ir gyvybingi. Stiebai kasdien auga pastebimai aukštesni. Dabar į pakeltą lysvę reikia pripilti daugiau maišų vazoninio komposto.
Praėjus trims savaitėms po šparagų pasodinimo
Gegužės 2-ąją savaitę per dideles naktines šalnas – iki minus 10 laipsnių Oberbergo rajone – kai kurie jauni šparagų augalų ūgliai nušalo. Tačiau šparagams tai nepadarė didesnės žalos. Jau kitą dieną iš dirvos išdygo nauji ūgliai.
Dabar pakelta lysvė beveik iki pat viršaus pripildyta humuso. Kitą savaitę į pakeltą lysvę bus supilti paskutiniai maišai vazonų komposto. Šparagų ūgliai auga labai greitai. Pirmaisiais metais ūgliai dar būna gana ploni, tačiau vėlesniais metais ūgliai išaugs daug energingesni.
Praėjus šešioms savaitėms po šparagų pasodinimo
Žalieji šparagai kyla iš žemės, kasdien pasirodo naujų ūglių. Pakraščiuose pasodinome jaunų cikorijų, kurias užauginome šiltnamyje . Pirmieji ūgliai pradeda leisti daugybę mažų geltonų žiedų. Prasideda šparagų žydėjimas.
Praėjus keturiems mėnesiams po šparagų pasodinimo
Rugsėjo mėnesį iš moteriškų žiedynų išsivysto raudonos šparagų uogos. Šparagų sėklos yra uogų viduje ir yra (šiek tiek) nuodingos žmonėms.
Bonos universitetinės ligoninės informacijos centras nurodo, kad uogose yra furostanolio ir spirostanolio glikozidų, kurie, suvalgius 5-7 prinokusias uogas, gali sukelti vėmimą ir pilvo skausmus. Suvalgius didesnį kiekį, gali prireikti priemonių nuodams pašalinti.
Praėjus penkiems mėnesiams po šparagų pasodinimo
Spalio mėnesį pradeda gelsti šparagų lapai. Maisto medžiagos iš viršutinių augalo dalių persikelia į šakniastiebį, kur jos kaupiamos būsimam augalo augimui per žiemą.
Kai šparagų spygliai būna silpni ir tuščiaviduriai, pats metas išimti šparagines šakeles. Per ankstyvas genėjimas sumažina derlių kitais metais, o per vėlyvas genėjimas gali paskatinti ligas.
Penkerius metus (1990-1994 m.) Geizenheimo tyrimų centras bandė nustatyti optimalų išgulimo laiką su veisle ‘Huchels Leistungsauslese’. Čia paaiškėjo, kad lapkritį, lapkričio pradžioje, pašalintos varpos yra optimalios vėlesnio derliaus atžvilgiu.
Tačiau tinkamas laikas išvežti vilkikus taip pat priklauso nuo oro sąlygų ir atitinkamos vietovės.
Žolė nupjaunama aštriomis žirklėmis vos virš dirvos paviršiaus. Kovo mėn. švelniais sukamaisiais judesiais dirvoje likę stiebai ištraukiami iš žemės.
Išnaikinę šparagų piktžoles, tręškite maždaug 100 g organinių trąšų vienam šparagų eilės metrui.
Tradiciškai šparagai deginami, kad apsaugotų nuo kenkėjų ir ligų.
Antraisiais metais balandžio ir gegužės mėn.
Pavasaris pakeitė žiemą, o šparagai išdygo iš pakeltos lysvės. Iš pradžių nedrąsiai, bet jau trečią balandžio savaitę jie buvo pilni jėgų ir sulčių.
Pirmieji šparagai skinami pirmąją gegužės savaitę ir kepami ant ugnies su sviestu ir žiupsneliu rudojo cukraus.

Lazdelių skonis puikus.
Nežinau, ar dėl šviežumo, ar dėl įvairovės, ar dėl dirvožemio, bet šios lazdelės yra pačios geriausios, kokias kada nors valgėme. Neįtikėtinai sultingos ir aromatingos. Tai baltųjų ir žaliųjų šparagų mišinys, bet tik geriausi iš abiejų.