„Spade” paraiška
1. įvadas
Kastuvas yra nepakeičiamas kiekvieno sodininkystės entuziasto įrankis. Nesvarbu, ar kasate lysves, sodinate medžius, ar klojate veją – kastuvas palengvina daugelį sodo darbų. Kad galėtumėte ilgai džiaugtis kastuvu ir efektyviai jį naudoti, parengėme keletą patarimų, kaip tinkamai jį naudoti ir prižiūrėti.
2 Kurių pikų yra?
Pikų yra įvairių dizainų. Forma priklauso nuo pageidaujamos specializacijos. Dažniausiai pasitaikančios kastuvų rūšys yra šios:
Sodininko kastuvas
Standartinis kastuvas pjauti ir kasti.
Moteriškas sodininko kastuvas
Panašus į klasikinį sodininko kastuvą, tik šiek tiek mažesnis. Taip pat labai populiarus tarp vyresnio amžiaus žmonių, nes reikalauja mažiau pastangų.
Sodininko kastuvas „Angliškos formos”
Angliškos formos kaltinis sodininko kastuvas turi siauresnę geležtę ir storesnį peilį.
Moterų kastuvas
Mūsų kaltinių moteriškų kastuvų ašmenys yra mažesni nei klasikinių sodininko kastuvų. Priklausomai nuo konstrukcijos, jos geriau nei įprastos kastuvai tinka sunkesnėms dirvoms ir tankiai apsodintoms lysvėms. Dėl mažesnių ašmenų moteriški kastuvai paprastai yra atsparesni svertui.
Rodespaten
Kasimo kastuvas yra tvirtas, stabilus kastuvas, skirtas sunkiems darbams. Jis pasižymi didžiausiu stabilumu, bet ir atitinkamai dideliu svoriu.
Ryklio kastuvas
Kastuvas su užaštrintu pjaunančiuoju kraštu. Aštriais ašmenimis galima perpjauti šaknis, todėl daugelyje sričių lengviau dirbti.
Smailėjanti kastuvas
Kastuvas smailia geležte, skirtas darbui akmenuotoje ir kietoje žemėje.
Šaknų kastuvas
Mūsų šaknų kastuvai turi siaurus ašmenis ir yra specialiai nukalti darbui su šaknimis dirvoje. Aštriai nušlifuota pjovimo briauna gali perpjauti smulkesnes šaknis.
Plieninių vamzdžių kastuvas
Kastuvai su vamzdinėmis plieninėmis rankenomis yra ypač tvirti. Jų svoris šiek tiek didesnis nei versijų su medinėmis rankenomis.
Tuščiaviduriai ir sodinimo kastuvai
Tuščiavidurio ir sodinimo kastuvo ašmenys dėl savo išlenkimo yra optimaliai pritaikyti dirvai kasti. Stipriai išlenkta geležtė gali atlaikyti gerokai didesnį svertą nei klasikinis sodininko kastuvas.
3. teisingas kastuvo naudojimas
Kastuvas yra universalus ir gali būti naudojamas įvairiems sodininkystės darbams atlikti. Štai keletas pagrindinių panaudojimo būdų:
Kasimas ir purenimas: kastuvu kaskite ir purenkite dirvą lysvėse ar vejose. Kaskite maždaug kastuvo pločiu giliai į dirvą ir apverskite žemės grumstą.
Sodinimas ir perkėlimas: kastuvas puikiai tinka sodinimo duobėms kasti, kai sodinate krūmus, medžius ar gėles. Įsitikinkite, kad duobė yra pakankamai didelė, kad šaknys turėtų pakankamai vietos.
Pjaustymas ir formavimas: Naudokite kastuvą vejos kraštams nupjauti arba aiškiai apibrėžti lysves. Taip užtikrinsite tvarkingą sodo išvaizdą.
Piktžolių šalinimas: kastuvu taip pat galima šalinti didesnes piktžoles kartu su jų šaknimis. Įdėkite kastuvą pakankamai giliai, kad pasiektumėte visą šaknį.
4 Į ką turėčiau atkreipti dėmesį, kad kastuvas tarnautų ilgai?
Kad kastuvas tarnautų ilgiau, turėtumėte laikytis šių priežiūros patarimų:
Nespauskite sverto jėga: pagrindinė kastuvo funkcija – pjauti. Dėl sverto jėgos įtempiami kastuvo ašmenys ir rankena. Iš esmės bet kuris suaugęs žmogus gali sunaikinti kastuvą naudodamas svertą. Todėl svertus naudokite labai sąmoningai. Jei yra aiškus pasipriešinimas, nenaudokite jokios jėgos jam palaužti. Geriau nuimkite šiek tiek daugiau dirvos, kad ją išpurentumėte, ir tada pakelkite dirvą aukštyn arba lauk.
Tinkama kastuvo geležtė – naudokite tinkamą kastuvą: Kietose ir akmenuotose dirvose reikėtų naudoti kastuvą su mažesne geležte. Kuo dirva minkštesnė ar smėlingesnė, tuo didesnė turėtų būti kastuvo geležtė. Dėl stipriai išlenktos formos tuščiaviduriai kastuvo ašmenys yra struktūriškai stabilesni nei gana lygūs kastuvo ašmenys.
Valymas: Po kiekvieno naudojimo kruopščiai nuvalykite nuo kastuvo žemes ir nešvarumus. Tam naudokite šepetį ir vandenį. Tada kastuvą kruopščiai išdžiovinkite, kad nesusidarytų rūdžių.
Laikymas: Laikykite kastuvą sausoje vietoje arba mažai šildomoje patalpoje. Geriausia – pastogėje arba garaže. Pakabinkite jį arba padėkite taip, kad ašmenys tiesiogiai nesiliestų su žeme. Šildomose patalpose medinė rankena išdžiūsta ir lengviau lūžta, nei tinkamai laikant kastuvą.
Geležtės galandimas: pagal poreikį galąskite kastuvo geležtę. Aštrus kastuvas palengvina darbą ir sumažina įrankio apkrovą.
Medienos priežiūra: jei kastuvo kotas medinis, kartais jį reikėtų patepti sėmenų aliejumi arba specialia medienos priežiūros priemone, kad mediena išliktų elastinga ir atspari.
5 Kam naudojamas kastuvas?
Kastuvas yra universalus sodo įrankis, kurį galima naudoti įvairioms užduotims atlikti:
Dirvos kultivavimas: sodo ir vejos plotų kasimas, purenimas ir aeravimas.
Sodinimo darbai: Medžių, krūmų ir gėlių sodinimo duobių kasimas.
Projektavimo darbai: Vejos kraštų ir lysvių ribų nupjovimas.
Piktžolių naikinimas: užsispyrusių piktžolių šalinimas kartu su šaknimis.
6. išvados
Kastuvas yra nepakeičiamas sodininkystės įrankis. Tinkamai naudodami ir prižiūrėdami kastuvą, galite užtikrinti, kad jis jums ištikimai tarnaus daugelį metų. Įsitikinkite, kad kastuvą reguliariai valote, teisingai laikote ir palaikote aštrius ašmenis. Taip užtikrinsite, kad būsite gerai pasirengę efektyviai atlikti visus sodo darbus.