Tinkamai galąsti kirvius ir kirvius: Išsamus aštrių miškininkystės įrankių vadovas
Kirvių ir kirvių galandinimas
Darbą palengvina aštrus kirvis ir aštrus kirvis. Nesvarbu, ar skaldote medieną, ar šalinate, ar kertate medžius – naudodami tinkamą techniką ir tinkamus įrankius pasieksite puikių rezultatų. Šiame vadove sužinosite viską, ką reikia žinoti apie kirvių ir kirvių galandinimą.
Kodėl svarbu galąsti kirvius ir pjautuvus?
Tupi įrankiai be reikalo apsunkina darbą ir dėl didesnės jėgos gali sukelti traumas. Reguliariai galandant įrankį, pjovimo briauna išlieka aštri ir sumažėja rizika nuslysti dėl neteisingų smūgių. Taip pat pailgėja įrankio tarnavimo laikas, nes reikia mažiau jėgos, o pjovimo briauna dėvisi tolygiai.
Tinkamas pasiruošimas
1. įrankiai ir medžiagos
Galandant reikia atlikti šiuos veiksmus:
Darbo pirštinės su pirštų jutimu
Keramikinis šlifavimo akmuo (stambaus grūdėtumo apie 250 ir smulkaus grūdėtumo apie 1000) arba atitinkamo grūdėtumo drėgnas švitrinis popierius
Alyva arba vanduo kaip tepalas
Įtvaras arba stabilus pagrindas
Virvės arba oda nuėmimui
arba šlapio šlifavimo mašina
Pasirūpinkite, kad darbo vieta būtų gerai apšviesta ir tvarkinga.
2. ašių šlifavimo kampas
Šlifavimo kampas priklauso nuo numatomo kirvio ar kirvuko naudojimo būdo.
Rankinis kirvis: paprastai 20-25° kampu
Miškininkystės kirvis: paprastai 20-25° kampu
Skaldymo kirvis: paprastai 25-30° kampu
Niekada negalima keisti esamo kirvio ar kirvio pjovimo kampo.
Geras būdas tai vizualiai patvirtinti – pažymėti pjovimo kraštą vandeniui atspariu rašikliu, pvz., permanentiniu markeriu. Po to šią žymę reikėtų nušlifuoti.
Žingsnis po žingsnio aštrinimo instrukcijos
1. darbo metodai
Kad būtų patogu šlifuoti kirvį ar kirvuką, abrazyvas turi būti padėtas ant neslystančio ir nesiblaškančio darbo paviršiaus arba miškininkystės įrankis turi būtiįtvirtintas 90°kampu spaustuve.
Kad šlifavimo kampas būtų kuo pastovesnis, taip pat svarbus patogus darbo aukštis.
2. grubus šlifavimas
Pradėkite nuo stambaus šlifavimo akmens arba stambaus drėgno švitrinio popieriaus (maždaug 250 grūdėtumo). Šlifavimo akmenį arba švitrinį popierių sudrėkinkite vandeniu arba aliejumi, kad kuo mažiau įkaistų. Tuomet šlifuokite tolygiai mažais sukamaisiais judesiais tinkamu kampu.
Naudinga šlifuojamą kraštą pažymėti spalvotu pieštuku. Kai tik žymės bus nušlifuotos, grubus šlifavimas bus baigtas.
3. baigiamieji akcentai
Tada pereikite prie smulkesnio šlifavimo akmenėlio arba drėgno švitrinio popieriaus (apie 1000 grūdėtumo). Pakartokite šlifavimo procesą, kad paviršius būtų lygus. Pašalinkite visus įbrėžimus ir nelygumus, atsiradusius po šiurkštaus šlifavimo. Kaip pagalbinę priemonę čia taip pat galima naudoti spalvotą žymeklį.
4. nuimti
Naudodami stropą, odos grandiklį arba odos grandiklio diską nupoliruokite pjovimo briauną ir pašalinkite paskutinius smulkius šerpetojimus. Taip pjovimo briauna taps ypač aštri.
5. kontrolė
Patikrinkite aštrumą atsargiai brėždami ašmenis per popieriaus lapą. Jei ašmenys perpjauna popierių, aštrumas nepriekaištingas. Jei reikia, pakartokite smulkaus galandinimo ir honingavimo procesą.
Alternatyvūs metodai: galandinimo staklėmis
Mašinos taip pat gali būti naudojamos stipriai susidėvėjusiems įrankiams arba esant laiko trūkumui:
Juostinis šlifuoklis: Idealiai tinka stambiam malimui. Pasirūpinkite, kad ašmenys būtų reguliariai aušinami, kad neperkaistų.
Kampinis šlifuoklis: pjovimo briauną galima greitai apdirbti naudojant atlenkiamąjį diską (grūdėtumas 100). Užspauskite kirvį į spaustuvą ir atsargiai nukreipkite šlifuoklį išilgai pjovimo briaunos. Pertraukas atvėsinkite vandeniu.
Šlapiojo šlifavimo staklės : labai gerų rezultatų galima pasiekti naudojant šlapiojo šlifavimo stakles ir tinkamus šlifavimo akmenis. Priklausomai nuo mašinos, pjovimo kampus galima lengvai reguliuoti ir tiksliai išlaikyti.
Galandant mechaniškai diržiniu arba kampiniu šlifuokliu, kyla perkaitimo pavojus. Jei pjovimo briauna tampa mėlyna, reiškia, kad plienas per daug įkaitęs ir prarado reikiamą kietumą. Pjovimo briauna yra struktūriškai pažeista ir negalės išlaikyti aštrumo naudojimo metu.
Priežiūra ir saugojimas
Po galandinimo labai svarbu tinkamai prižiūrėti:
Kad pjovimo kraštas nerūdytų, plonu sluoksniu patepkite jį alyva (pvz., „Ballistol”).
Laikykite kirvį sausoje vietoje, o gabenant saugokite kirvio ašmenis.